logo

30.07.2010

Намерете

 

Начало Медикаменти Протоколи за стимулация
Протоколи за стимулация

Въз основа на познанията върху невро-ендокринната регулация на менструалния цикъл и развитието на фармацевтичната индустрия, стана възможно създаването на препарати с ендокринна активност, които са мощен инструмент в медицинската практика при лечение на инфертилитета. Начинът и последователността на приложение на тези медикаменти се нарича “протокол за стимулация”.

Прилагането им има за цел образуване на достатъчен брой зрели фоликули и предизвикване на овулация. Стимулацията се контролира посредством ултразвуково наблюдение на фоликуларния растеж и периодична оценка на някои основни хормонални показатели. Приложението на стимулиращи протоколи е основен метод за индукция на овулацията и в програмата за оплождане in vitro (IVF).

 

GnRH аналози (GnRH-агонист и GnRH-антагонист)

Прилагат се с цел предотвратяване на преждевременно покачване на ендогенния LH , в отговор на бързо покачващия се серумен Е 2 при образуване на множеството фоликули. Аналозите редуцират риска от спонтанна овулация, както и възможността за продължаване на стимулацията в случаи с асинхронен фоликуларен растеж. От друга страна, използването на GnRH-аналози в овариалния стимулационен протокол дава възможност за създаване на удобства, както за лабораторния персонал така и за пациентите.

 

GnRH-агонист протоколи:
Три са основните протоколи използващи GnRH-агонисти в контролираната овариална хиперстимулация. Най-широко прилаган протокол е т. нар. “дълъг протокол”. При него приложението на GnRH-агонисти започва в средата на лутеалната фаза на предходния цикъл.

Друг протокол е т.нар. “къс протокол”, при който приложението на GnRH-агонисти и гонадотропини започва заедно в ранната фоликуларна фаза на стимулирания цикъл и завършва с приложението на човешки хорио гонадотропин (HCG).

При третия, т.нар. “ултракъс протокол”, GnRH-агонисти се прилагат обикновено само за три дни в началото на стимулирания цикъл.

GnRH-антагонист протоколи:
Два са основните протоколи, които въз основа на начина на приложение на GnRH антагониста се разделелят на: многократно дозиращ Lubeck протокол (GnRH антагонист се включва след 6-ти ден, с аплициране на доза от 0,25 mg/дневно); еднократно дозиращ French протокол (GnRH антагонист се включва в 8-9-ти ден, с еднократна апликация на доза от 3 mg).

Други протоколи:
С цел индивидуализация на лечението и постигане на максимален яйчников отговор при СОН, понякога е необходимо прилагане на специфични протоколи. Възможни са следните модифицирани протоколи:

  • Комбиниране на СС с гонадотропини;
  • Комбинация на ароматаза инхибитори с гонадотропини – ароматаза инхибиторите подобряват яйчниковия отговор и качеството на ембрионите при случаите с незадоволителен яйчников отговор;
  • Други алтернативни протоколи – в някои случаи, с цел постигане на оптимален яйчников отговор, в основните протоколи се включват медикаменти като: вromocriptine, растящи фактори и ниски дози аspirin.
нагоре
 

ivf_bg1.jpg
© 2009 Център по репродуктивна медицина и оплождане ин витро "София".
Валиден XHTML и CSS.